Sosyal Medyada Pazarlama

^5E264CA9263E36B54D5B7FEA4FB20333B1EF6493F9914E7E90^pimgpsh_fullsize_distr

Sosyal Medya… Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız bir kavram. Peki nedir sosyal medya ? Vikipedi der ki: tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Karışık mı oldu biraz ? O zaman en kısasından şöyle izah edeyim : ‘’sosyal medya bir iletişim aracıdır.’’

İletişimin olduğu her yerde pazarlama da varlığını gösterebilir. Sosyal medya da bir iletişim aracıysa içinde pazarlamanın olmaması söz konusu olamaz diye düşünüyorum. Aslında hepimiz sosyal medya da birer pazarlamacıyız. Nasıl mı ? En kötü ihtimalle bir çoğumuzun sosyal medya araçlarından biri olan Facebook hesabı var veya oldu İlk önce eski, yeni, yakın, uzak arkadaşlarımızla veya arkadaş olmak istediklerimizle iletişime geçtik. Böylece sosyal medya iletişim aracılığı görevini başarıyla tamamlamış oluyor değil mi? O zaman sıra geldi bahsettiğim hepimiz birer pazarlamacıyız kısmına..

Bizler değil miyiz Facebook’ta fotoğraf yayınlarken, video paylaşırken veya duygu-düşünce-hislerimizle ilgili durum güncellerken gelen yorumlara, beğeni sayılarına itinayla bakan? Beğeni sayısı arttıkça, yorum yazıldıkça gerçekleşen etkileşimden memnun kalan veya tam aksine “Hııımm niye beğenmediler acaba ? ” diye düşünen. Bir görseli paylaşırken ‘Ne Yazsam Acaba ‘ düşüncesi bile yaratıcı olmamızı sağlamıyor mu tıpkı pazarlama sürecinde olduğu gibi? Özetle fikirlerimizin, duygularımızın, tarzımızın veya ruh halimizin dolayısıyla facebook hesabımızın pazarlamacısı oluyoruz.

Bireyler sosyal medyada bu kadar etkinken,  şirketler, kurumlar da ürünlerini veya hizmetlerini pazarlamak amacıyla sosyal medyada yerini almaya başladı. Günümüzün en iyi marka pazarı oldu sosyal medya. İnsanlar, topluluklar neredeyse pazarlamacılar da orda olmaz mı zaten hep? O halde hiç zaman kaybetmeden sosyal medya da markanız yerini almalı..

sirketler-sosyal-medya

Sosyal medyanın markama ne gibi faydası olacak diye mi düşünüyorsunuz? Sosyal medyayı bir pazar yeri, tanıtım fuarı gibi düşünün.Siz eğer markanızla bu pazar yerinde var olmazsanız kim tanıyacak sizi? Hadi diyelim ki tanınmış bir markasınız, peki ya şirketlerin vazgeçilmez politikası olan müşteri sürekliliği? Müşterileriniz istek, şikayet ve önerileri için sizinle iletişim kurmak isteyebilir. Düşünsenize marka değeriniz oldukça yüksek bir şirketsiniz fakat sosyal medyada hesaplarınız yok.Bir müşteriniz sizden aldığı ürün veya hizmetten memnun kalmadı. O memnuniyetsizliğin üstüne bir de şirketinizle irtibata geçemedi yani muhatap bulamadı, ne mi olur? Müşteriniz, daha da sinirlenerek bir hışımla kendi sosyal medya hesaplarından sizin o yüksek marka değerinizi bir cümle ile olumsuz yönde etkiler. Bu da yetmezmiş gibi sosyal medya hesabındaki tüm yakınları markanızın kötü yorumlarına şahit olur ve ister istemez bir önyargı oluşur. Bu olumsuz durum kişiden kişiye hızlıca zincirleme kaza misali devam eder. Müşteri kayıpları ve yeni müşteri kazanamama durumu ortaya çıkmaya başlar. Oysa sosyal medyada varlığınız bile , müşterinizin şikayetini dile getirebilme ihtimalini oluşturur.Böylece müşterinin siniri de törpülenmiş olur. Olumsuz yorumlara cevap vermeniz, müşterinizi “en azından ilgilendiler” düşüncesiyle rahatlatır. Sonunda da müşterinizle iletişime geçip kısa sürede mevcut sorunu çözmeniz ise kendisini önemsediğinizi farkettirir. Böylece müşteriniz sorunu daha da büyütmeden , yakınlarına duyurmadan ve hatta yapmış olduğu olumsuz paylaşımı siler veya olumlu duruma çevirebilir. Yine aynı şekilde markanıza dair yapılan iyi yorumların da kulaktan kulağa yayılmasına , hiç bir bedel ödemeden ürününüzün veya hizmetinizin tanıtımının yapılmış olmasına sağlar. Unutmayın ki REKLAM MARKANIZI, MÜŞTERİNİZİN SÖZLERİYSE ÜRÜNÜNÜZÜ TANITIR..

 

anahtarMüşteri odaklılığının ve sürekliliğin önemli olduğu bu bilinçli tüketim çağında markanızı sosyal medyadan uzak tutarak asosyal olmayın. Bırakın müşterileriniz veya müşteri adaylarınız sizinle kolayca iletişim kursunlar.

George Bernard SHAW’ın dediği gibi ; Doğru anahtarla her şeyi, yanlış anahtarla hiçbir şeyi söyleyemezsiniz. İşin tek inceliği anahtarı oluşturmaktır.’’

 

 

 

 

Sosyal medya ile markanızın pazarlama anahtarını oluşturmanız dileğiyle…

AYFER KORKMAZ

DALİSTO ADSOFT

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>