Sosyal Medyada Var Olma Savaşı! (1)

social-media-banner

Sosyal medya, artık günümüz insanlığının en çok vakit geçirdiği mecra haline geldi. İnsanlar sokaklarda ve caddelerde görünmekten çok, artık görünürlüğünü ve varlığını sosyal medyada ispatlıyorlar. Yani sosyal medyada varsan hayatta da varsın, sosyal medyada yoksan hayatta da yoksun.

Sosyal medya mecralarını en çok kullanan sosyal kesim, hiç kuşkusuz gençler oluyor. Ardından sırayı büyük kurumsal firmalar, daha sonra kobiler oluşturuyor. Özellikle Kobiler, firma tanıtımlarını buradan yapmaya çalışıyorlar. Kampanyalarını, duyurularını buralardan ilan ediyorlar. Aslında sosyal medya, onlar için çok iyi bir tanıtım aracı.

Günümüzde ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri, sosyal medyadaki paylaşım içeriklerinin sığlaşması ve okuyucu hedef kitlesinin ilgisine hitap etmemesi oluyor. Bu hem pazarlama stratejilerini hem de müşterilerden gelen geri dönüşleri, dönüştürücü bir etkiye sahip.

Bu çerçevede ‘’etkili bir sosyal medya içerik yönetimi, nasıl yapılır’’ sorusunun cevabını arayacağız:

  • Etkili bir sosyal medya yönetimi, arama motorlarında iyi bir sonuç elde ederek markaya ait ürün ve hizmetlerin tanıtımını arttırırken, tüketicinin markaya karşı oluşturacağı algıyı yönetmekte de önemlidir.

Halen içerik pazarlaması, sosyal medya yönetim kavramının en önemli unsurudur. Birçok büyük şirketin tüketicilerinin kullanımına sunduğu her bir ürün için farklı mikro siteler ya da sosyal medya hesapları oluşturması bu konunun ne denli ciddiye alındığını kanıtlayan bir olgudur.

Paylaşımda bulunurken kelimelerin özenle seçilmesi hem hedef kitlenin daha kolay anlamasını sağlayacak hem de iletişimi güçlü kılacaktır.

  • İfadelerinizin özellikle samimi ve içten olması gerekir. Bu, paylaşım içeriklerinde böyle olacağı gibi, müşterilere verilecek cevaplarda da böyledir.

Bunu örneklendirecek olursak: Bir anne, bebeğiyle olan fotoğrafını sosyal paylaşım sitelerinde paylaşınca çok ciddi bir etkileşim alırken, patronunuzla çektiğiniz bir selfie fotoğrafı, o kadar da etkileşim almayabilir. Burada önemli olan; içerik ne kadar soğuk olursa olsun içeriği nitelikli kılacak ifadeler kullanmak.

İçeriğimizi paylaşmadan önce şunu kendimize soralım: Ben eğer bu paylaşımı görürsem beğenir miyim? Buna sosyal empati diyebiliriz. Kendinizin de beğenmeyeceği bir şeyi neden paylaşıyoruz ki?

  • Paylaşımınızda kullandığınız cümlelere dikkat edin. İlk cümleyi etkili kullanın. İlk cümle serüvenin başlangıcıdır. Başlangıç heyecan verici olursa okuyucuyu kendinize çekmişsinizdir demektir.
  • Aşırı paylaşımdan sakının. Aylık 15 paylaşım idealdir. Sosyal medyayı sıkıcı ve bıktırıcı bir alanına dönüştürmeyin. Unutmayın! Toplumumuz çok konuşan insanları değil, yerinde konuşan insanları sever.
  • İfadelerinizde mütevazı olun. ‘’dünyada tek, en iyisi, lider firma’’ gibi ifadelerden sakının. Sizin kendinizi övmeniz, kurumsal açıdan gelişmediğinizi ifade eder. Bırakın sizi başkaları övsün. Bir Hint atasözü: Sen mükemmeli kovala, başarı arkandan gelir!

Sosyal medyada var olabilme savaşınızda, elinize alacağınız silahlar ve uygulamanız gereken stratejiler bunlarla sınırlı değil. Diğer yazılarımda detaylı bir şekilde bunları sizlere açıklayacağım. Şimdilik görüşmek üzere.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>